معرفی بهترین ارزهای دیجیتال زیرساخت


دنیای ارزهای دیجیتال بسیار گسترده بوده و هر یک کاربردی جداگانه در این فضا دارند. در این میان تعدای از ارزهای دیجیتال هستند که در صدر لیست بهترین ارزهای دیجیتال زیرساخت قرار دارند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که شرایط بازار ارز دیجیتال بسیار پرنوسان بوده و صدرنشین بودن هر یک از این ارزهای دیجیتال، وابسته به شرایط مختلفی است. در این مقاله می خواهیم به بررسی و معرفی بهترین ارزهای دیجیتال زیرساخت بپردازیم. برای آشنایی بیشتر تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. 

بهترین ارزهای دیجیتال زیرساخت

1. اتریوم

اتریوم یکی از بزرگترین ارزهای رمزنگاری شده (پس از بیت کوین) است زیرا اتر پس از بیت کوین دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار بوده که به عنوان بهترین ارزهای دیجیتال زیرساخت شناخته می شود. اتریوم یک پلتفرم محاسباتی شبکه غیرمتمرکز و منبع باز است. شبکه اتریوم مانند شبکه بیت کوین کار می کند زیرا بر اساس فناوری بلاک چین ساخته شده که اساساً یک دفتر کل دیجیتال است که در آن قراردادهای مالی می توانند به طور کامل توسط نرم افزار و بدون دخالت شخص ثالث تأیید و ذخیره شوند.

 اتریوم مشابه با یک پایگاه داده ایمن است که برای تمامی کاربران قابل دسترسی است. زمانی که بلاک های جدید از داده ها اضافه می شوند، از نظر رمزنگاری به یک بلاک والد، متصل می شود و عملا یک رکورد غیر قابل ویرایش از تغییرات قبلی ایجاد خواهد شد. 

از جمله اهداف اتریوم این است که می توان از آن برای “تمرکززدایی، امنیت و معامله” استفاده کرد. پس از حمله به سازمان غیرمتمرکز دائو در سال 2016، اتریوم به دو دسته ETH و ETC تقسیم شد. در سال 2021، اتریوم قصد دارد الگوریتم اجماع خود را از Proof of Work به Proof of Stake تغییر دهد. این حرکت به شبکه اتریوم اجازه می دهد تا با قدرت بسیار کمتر و سرعت تراکنش های بهبود یافته کار کند.

Proof of Stake به کاربران در شبکه اجازه می دهد تا اتر خود را در شبکه به اشتراک بگذارند. این فرآیند به ایمن سازی شبکه و پردازش تراکنش های رخ داده کمک می کند. به کسانی که این کار را انجام می دهند، اتر پاداش داده می شود مانند سود حساب بانکی. این یک جایگزین برای مکانیسم اثبات کار بیت کوین است که در آن استخراج کنندگان بیت کوین بیشتری برای پردازش تراکنش ها دریافت می کنند.

2. بایننس کوین

ارز دیجیتال بایننس کوین (BNB) به عنوان یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین بایننس و به عنوان ارز دیجیتال اصلی و انحصاری صرافی بایننس شناخته می شود. این رمزارز جایگزین با استفاده از شبکه بلاک چین و اتریوم و همچنین بر اساس استاندارد ERC-20 ایجاد شد و از قانون حاکم بر بلاک چین اتریوم پیروی می کند.

این ارز دیجیتال باعث می شود صرافی بایننس کوین از ثبات و امنیت شبکه های اتریوم و بلاک چین بهره مند شود. همچنین این ارز دیجیتال به دلیل ایجاد در شبکه اتریوم از سرقت و هزینه های بالا مصون خواهد ماند. بایننس کوین از نظر رتبه بندی در جایگاه دوم بهترین ارزهای دیجیتال زیرساخت قرار دارد. از جمله اهدافی که می توان برای بایننس کوین بیان کرد شامل: سازمان دهی به عملیات بایننس، پرداخت هزینه های مبادله و فهرست، ساختاردهی به عملیات بایننس، رفع نیازمندی به پول های سنتی در صرافی بایننس و کاهش هزینه های اضافی. 

3. کاردانو

Cardano یک شبکه بلاک چین اثبات سهام است. با توجه به اینکه این شبکه به دنبال حل مشکل مقیاس پذیری است اما هنوز به هدف نهایی خود نرسیده است. کاردانو یک بلاک چین نسل سوم بوده و رقیب شبکه اتریوم 2 محسوب می شود و به عنوان یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای زیرساخت محسوب می شود. این ارز دیجیتال، یک پروژه بلاک چین منبع باز و غیرمتمرکز دارد که برای تسهیل تراکنش های همتا به همتا ایجاد شده است. ساختار کاردانو به گونه ای است که می توان قراردادهای هوشمند را در این شبکه پیاده سازی کرد. این باعث می شود شبکه سازگارتر و مقیاس پذیرتر شده و از این طریق، امنیت آن حفظ خواهد شد.

کاردانو یک بلاک چین عمومی است که بر اساس تحقیقات دانشگاهی بررسی و طراحی شده است. این برنامه توسط تیمی از مهندسان، ریاضیدانان، دانشمندان و متخصصان معامله توسعه داده شده است. سیستم عامل آن با استفاده از یک رویکرد علمی توسعه یافته است. به گفته سازندگان آن، اصول اصلی که در طراحی کاردانو رعایت شده؛ امنیت، مقیاس پذیری و قابلیت همکاری بودن آن است.

ارز دیجیتال آدا، رمزارز اصلی کاردانو است. این کوین برای انجام عملیات های مختلف در شبکه خود استفاده می شود. توسعه کاردانو به چندین بخش تجاری تقسیم می شود. توسعه پروتکل کاردانو توسط IOHK کنترل می شود، بنیاد کاردانو بر این پروژه نظارت دارد و ایمورگو مسئولیت توسعه و تایید کسب و کار را بر عهده دارد. کاردانو به دنبال حل بسیاری از مشکلات فعلی صنعت بلاک چین است، مانند:

  • استفاده از ریاضیات برای ایجاد یک بلاک چین امن کمتر در برابر حملات آسیب پذیر
  • جداسازی بین لایه های حسابداری و محاسباتی
  • ایجاد یک مکانیسم رای گیری امن برای دارندگان توکن 
  • مکانیزم اجماع بی نهایت مقیاس پذیر

هدف و فلسفه کاردانو این است که خدماتی را که منحصراً در زمینه مالی سنتی ارائه می‌شوند، از طریق راه‌حل‌های نوآورانه بلاک چین در دسترس عموم قرار دهد.

4. سولانا

سولانا نیز جزو بهترین ارزهای دیجیتال زیرساخت محسوب می شود که بعد از کاردانو، در جایگاه چهارم قرار می گیرد. شبکه Solana یک اکوسیستم غیرمتمرکز، امن، مقیاس پذیر و سریع است. این پروژه با هدف تبدیل شدن به پلتفرمی برای اپلیکیشن های غیرمتمرکز ایجاد شده و در حال حاضر یکی از رقبای اصلی اتریوم است. سرعت تراکنش ها، پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و مقیاس پذیری بالای شبکه به سرعت این پروژه را به یکی از اکوسیستم های زنجیره بلوکی پیشرو تبدیل کرد. مشکلات شبکه اتریوم باعث شده است که بحث مقیاس پذیری این شبکه سریعتر به وضعیت فعلی خود برسد و در حال حاضر می توان آن را جدی ترین تهدید برای اتریوم و محبوبیت آن دانست.

سرعت نسبتا پایین تأیید تراکنش ها در بسیاری از زنجیره های بلاکی همواره به عنوان یکی از معایب سیستم های غیرمتمرکز است. در همین حال، با ورود پروژه هایی مانند Solana، بلاک چین های کندتر به تدریج جای خود را به پروژه های کارآمدتر می دهند. بر روی کاغذ، این شبکه قادر به پردازش بیش از 50,000 تراکنش در ثانیه است. این بدان معناست که سولانا علاوه بر سایر بلاک چین ها، سیستم های پرداخت مانند پی پال و مستر کارت را نیز تهدید می کند.

5. پولکادات

از دیگر ارزهای دیجیتالی که می توان آن را به عنوان بهترین ارزهای دیجیتال زیرساخت محسوب کرد، ارز دیجیتال پولکادات است. این ارز دیجیتال در سال 2020، راه اندازی شد که این ارز دیجیتال جدید، نوآوری های فنی زیادی را در زمینه کریپتو به ارمغان آورده است. شبکه ارز دیجیتال پولکادات برای اجرای دو نوع بلاک چین طراحی شده است. یکی از انواع بلاک چین شبکه اصلی به نام زنجیره رله است که در آن تراکنش ها دائمی هستند. نوع دیگری از این بلاک چین، شبکه های ایجاد شده توسط کاربر به نام پاراچین است.

Polkadat یک معماری چند زنجیره ای ناهمگن است که ارتباط بین شبکه های خارجی و همچنین پاراچین ها را امکان پذیر می کند، بنابراین یک بلاک چین اینترنتی ایجاد می کند که در آن کل بلاک چین ها به هم متصل هستند. این شبکه از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می کند که به محیط زیست آسیب نمی رساند و نیازی به استخراج و مصرف انرژی ندارد. پاراچین‌ ها را می‌توان به چندین کاربرد اختصاص داد، همه در یک بلاک چین اصلی.

تیم ارزهای دیجیتال معتقد است که این طراحی تراکنش ها را بدون مصرف انرژی بسیار امن و دقیق می کند. کاربران این شبکه از مزیت پاراچین های سفارشی شده برخوردارند و می توانند از این پاراچین ها برای مقاصد مختلف استفاده کنند. به طور خلاصه، پولکادات شبکه ای است که می توان آن را به عنوان بلاک چین، بلاک چین ها توصیف کرد. بدون درک ساختار آن، نمی توان فهمید پولکادات چیست. مدیر عامل این پروژه دکتر گاوین وود، مدیر ارشد فناوری سابق اتریوم است.

6. آواکس 

AVAX توکن پلتفرم Avalanche است و برای ایمن سازی شبکه از طریق استیکینگ استفاده می شود و می تواند برای تراکنش های همتا به همتا و هزینه های آوالانچ تولید شود. به عبارت دیگر کارمزد عملیات و تراکنش های انجام شده در پلتفرم آوالانچ توسط توکن آواکس پرداخت می شود و توکن های استفاده شده در این شبکه منتقل می شوند. ارز رمزنگاری شده آواکس یک دارایی رمزنگاری نادر با عرضه کل ۷۲۰ میلیون توکن است که ۳۶۰ میلیون آن در زمان ایجاد آن در گردش بوده است.

از این توکن را می توان به عنوان یکی از بهترین ارزهای دیجیتال زیرساخت نام برد. پلتفرم آوالانچ دارای ویژگی های منحصر به فردی است که شامل: برخوردار بودن از فناوری منحصر به فرد، تیم بنیانگذار قدرتمند، رشد پلتفرم و عدالت و برابری است. مهم ترین تفاوتی که پلتفرم آوالانچ با دیگر پلتفرم ها دارد، استفاده از نوع الگوریتم اجماع است. یعنی به جای استفاده از الگوریتم اثبات کار، با استفاده از رای گیری اقدامات لازم را انجام می دهد.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *